Clematis (Powojniki)

Clematis (Powojniki) 

Nazwa rodzajowa Clematis, wywodząca się z języka greckiego (klema — łoza, wić), odnosiła się początkowo do pnących się roślin, bez względu na ich przynależność systematyczną. Powojniki to przeważnie pnącza o pędach zdrewniałych lub pół zdrewniałych, rzadziej krzewy lub półkrzewy o pędach ścielących się lub wzniesionych, a niekiedy byliny. Powojniki to bardzo pożądane pnącza o pięknych kwiatach i choć kojarzone są z latem, to warto wiedzieć, że są gatunki i odmiany kwitnące aż do listopada.

Clematisy dostępne są w różnych kolorach (białe, niebieskie, czerwone, róże, kremowe, żółte). Wybór powojników jest ogromny, a nowe szczepy o dużej wartości przyrodniczej i ozdobnej pojawiają się co roku. Wspaniale komponują się w ogrodach, na balkonie czy tarasie. Najpopularniejsze formy clematisów pnących chętnie wykorzystuje się do dekoracji fasad, płotów i pergoli. Równie często spotyka się powojniki oplatające drzewa, krzewy, żywopłoty, czy róże – szczególnie pnące i bukietowe. Gatunki polecane do ozdabiania fasad, płotów czy pergoli to krzyżówki wielkokwiatowe, dzikie powojniki alpejskie (clematis alpina), włoskie (clematis viticella), powojniki z grupy Texensis (clematis texensis), a także powojniki wschodnie.

Natomiast powojniki górskie (clematis montana) i powojniki z grupy pnących (clematis vitalba) najczęściej sadzi się przy drzewach i dużych krzewach. Kwiaty mają okwiat pojedynczy o 4—6 list­kach (rzadziej 8 i więcej) dzwonkowato skupionych lub szeroko rozpostartych. Osadzone są na roślinie pojedynczo lub zebrane w skąpe, a niekiedy w bogate wielokwiatowe kwiatostany-wiechy. Kwiaty powojników mogą być bardzo drobne, o średnicy zaledwie 1 cm, a niekiedy ogromne, o średnicy przekraczającej 20 cm. Pręcików i słupków w kwiecie jest wiele. Znamiona są nitkowato wydłużone. U niektórych gatunków (podrodzaj Atragene) część pręcików ma częściowo zredukowane pylniki lub jest płonna; są to tzw. prątniczki, niekiedy spłaszczone płatkowato.

Jest 31 produktów.

Podkategorie

Pokazuje 1 - 31 z 31 elementów

Przejdź do góry