Borówka amerykańska 'Rubel'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Borówka amerykańska 'Rubel' to jedna z najstarszych odmian borówek, wyselekcjonowana w New Jersey w 1912 roku. Jeśli zależy nam na walorach zdrowotnych to odmiana 'Rubel' jest pod tym względem najlepsza.

Charakteryzuje się dość silnym, ale proporcjonalnym wzrostem, a ich prowadzenie i formowanie jest stosunkowo łatwe. Odznacza się znaczną plennością i ma smaczne, jędrne owoce. 'Rubel' jest klonem jednej z pierwszych odmian borówki wysokiej, jakie zaczęto uprawiać w 1912 roku. Nie ma tego wigoru i aromatu, jak hodowcom udało się wydobyć w późniejszych latach.

 

Owoce

Owoce borówki 'Rubel' są znacznie mniejsze od owoców większości odmian, ale nadrabiają to obfitością plonów z jednego krzaka. Małe rozmiary, skoncentrowany, słodko-kwaśny smak i niewielka zawartość wody sprawiają, że owoce tej odmiany są doskonałym dodatkiem do ciast, muffinów i innych wypieków - dają skoncentrowany aromat i nie robi się z nich śliska, wodnista papka.

 

Antyoksydanty - substancje chroniące przed nowotworami i spowalniające procesy starzenia się.

Borówka 'Rubel' to prawdziwa supergwiazda, stale goszcząca na szczycie list jako jedna z odmian zawierających najwięcej przeciwutleniaczy. W jednym z badań przeprowadzonych przez amerykański departament rolnictwa (USDA) przeanalizowano odmiany borówki amerykańskiej i okazało się, że odmiana 'Rubel' zawiera ponad 3 razy więcej antyoksydantów niż popularny 'Bluecrop', który na cały świecie zdominował uprawy towarowe.

 

Borówka Rubel - zawartość antyoksydantów w owocach

 

 

Termin dojrzewania owoców

Borówka 'Rubel' należy do odmian dojrzewających w średnio-późnym okresie (od początku sierpnia do trzeciej dekady sierpnia). Odmianę cechuje skoncentrowane w czasie dojrzewanie i elastyczne pędy, co umożliwia również zbiór mechaniczny.

 

Tabela. Termin dojrzewania owoców wybranych odmian borówki amerykańskiej.

Borówka amerykańska Rubel - termin dojrzewania owoców (tabela)

 

 

Termin kwitnienia - dlaczego to takie ważne?

Borówka amerykańska to krzew samopylny, aczkolwiek tylko nieliczne odmiany można bezpiecznie polecać do nasadzeń jednoodmianowych. Aby uzyskać odpowiednio duże i smaczne owoce należy dobrać kilka odmian, których termin kwitnienia będzie się pokrywał (maksymalna liczba kwiatów obu odmian musi być otwarta w tym samym czasie), co umożliwi efektywniejsze zapylenie.

Planując zakup sadzonek borówki amerykańskiej najlepiej kierować się zasadą, aby w bezpośrednim sąsiedztwie sadzić odmiany o zbliżonym terminie kwitnienia i jak najdalszym pokrewieństwie.

 

Tabela. Termin kwitnienia borówki 'Rubel'.
Termin kwitnienia borówki amerykańskiej Rubel
Termin kwitnienia borówki amerykańskiej Rubel

 

Pamiętajmy, iż termin kwitnienia nie jest stały - w dużym stopniu zależy od pogody w danym sezonie. Nie mniej jednak możemy dość dokładnie określić kolejność zakwitania poszczególnych odmian.

 

Większość odmian uprawianych w Polsce rozpoczyna kwitnienie w drugim tygodniu maja. W związku z tym dopasowanie krzewów o podobnym terminie kwitnienia nie powinno stanowić problemu. Dużo trudniej natomiast określić stopień ich pokrewieństwa

Nie zapomnijmy również o owadach zapylających, których obecność jest niezbędna aby pyłek mógł zostać przeniesiony z jednego krzewu na drugi. Zapewnienie dostatecznej liczby trzmieli i pszczół jest szczególnie ważne w przypadku plantacji przekraczającej 1 ha.

 

Sadzenie - sprawdzone porady

W uprawie amatorskiej sadzonki borówki amerykańskiej 'Rubel' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Na dużych plantacjach i przy ręcznym zbiorze zaleca się zwiększenie odległości między rzędami do 3 m. Z kolei planując maszynowy zbiór, krzewy borówki sadzimy częściej, nawet co 0,6-0,8 m i przy jeszcze większych odległościach między poszczególnymi rzędami (do 3,5 m). Na glebach żyznych, odstępy między rzędami, mogą być nawet do 4 m.

Rozstaw sadzonych krzewów możemy modyfikować w zależności od żyzności gleby, gdyż na słabszych glebach, przy mniejszym nawadnianiu, wzrost roślin będzie mniejszy niż w przypadku optymalnych warunków. Odmiany o rozłożystym pokroju należy sadzić w większych odstępach, zaś te o pokroju wyniosłym i sztywnych pędach można sadzić gęściej.

 

Cięcie - terminy

Najlepszym terminem do wykonania cięcia borówki amerykańskiej uznaje się koniec zimy oraz początek wiosny. Widzimy wtedy wyraźnie pąki kwiatowe, które ułatwiają podjęcie decyzji jak silne wykonać cięcie. Za najpóźniejszy termin cięcia uznaje się okres kwitnienia borówki.

 

Cięcie posadzonych krzewów borówki

Jego celem jest zachowanie równowagi między systemem korzeniowym, a nadziemną częścią rośliny. Siła cięcia zależy od żyzności gleby, nawożenia i odpowiedniej wilgotności.

Sadzonki ze słabym systemem korzeniowym należy ciąć silnie (odbudowujący się system korzeniowy pobiera tyle wody i składników pokarmowych, aby zaspokoić potrzeby małej liczbie wyrastających pędów). Silne ciecie wykonujemy również w przypadku roślin posadzonych na lekkich, piaszczystych glebach.

Z kolei sadzonki z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, posadzone na żyznej glebie, tniemy w ograniczony sposób - skracamy pędy do długości 20-25 cm (licząc od nasady). 

 

Cięcie w okresie formowania krzewu

W okresie 3-5 lat  od posadzenia usuwamy pędy, które są uszkodzone, przemarznięte lub całkowicie porażone przez choroby. Skracamy również pędy długie, pozostawiając ich długość do ok 50 cm (od nasady). Pod koniec okresu formowania krzewu może zaistnieć konieczność usunięcia najstarszych pędów ze środka krzewu lub silnie odchylonych.

 

Cięcie w okresie obfitego plonowania

Borówka amerykańska zaczyna obficie plonować w 4-5 roku po posadzeniu. W tym okresie wykonujemy odpowiednie cięcie, które umożliwi nam maksymalnie duże zbiory owoców. Cięcie odmian o silnym wzroście ograniczamy do usunięcia pędów uszkodzonych, przemarzniętych i najstarszych. Poprawi ono dopływ światła do środkowej części krzewu. Wykonując racjonalne cięcie, w każdym roku krzew będzie wytwarzać dużo pędów o różnej sile wzrostu.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie
Gatunek 
2017-01-07

Najwięcej substancji chroniących przed nowotworami!

Rubel to odmiana zawierająca najwięcej przeciwutleniaczy - jak wynika z badań amerykańskich naukowców Rubel zawiera 3 razy więcej antyoksydantów niż popularny Bluecrop. Owoce są znacznie mniejsze od owoców większości odmian, ale nadrabiają to obfitością plonów z jednego krzaka.

  Napisz swoją opinię!

  Napisz recenzję

  Borówka amerykańska 'Rubel'

  Borówka amerykańska 'Rubel'

  Borówka amerykańska 'Rubel' to bardzo plenna odmiana o smacznych i jędrnych owocach. Elastyczne pędy umożliwiają zbiór mechaniczny.

  Produkty powiązane

  Przejdź do góry