Borówka amerykańska 'Pink Lemonade'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Borówka amerykańska 'Pink Lemonade' to niezwykła i unikalna odmiana, która jak sama nazwa wskazuje, dojrzewa w kolorze jasnego różu. Osiąga ok 1,5 m wysokości i szerokości. Wiosną 'Pink Lemonade' kwitnie kwiatami w kształcie dzwonków w kolorach od białego do różowego. Z kolei późnym latem, w przeciwieństwie do innych borówek, nie owocuje wszystkimi owocami na raz. Odmiana jest efektem wielu lat pracy amerykańskiego departamentu zdrowia.

 

Owoce

Owoce są średniej wielkości, słodkie i soczyste.

 

Termin dojrzewania owoców

Borówka 'Pink Lemonade' należy do odmian o późnym okresie dojrzewania. Owoce pojawiają się nieprzerwanie przez okres kilkunastu dni - okres owocowania może wydłużyć się nawet do końca września.

 

Tabela. Termin dojrzewania owoców wybranych odmian borówki amerykańskiej.

Borówka amerykańska Pink Lemonade - termin dojrzewania owoców (tabela)

 

 

Sadzenie - sprawdzone porady

W uprawie amatorskiej sadzonki borówki amerykańskiej 'Pink Lemonade' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Na dużych plantacjach i przy ręcznym zbiorze zaleca się zwiększenie odległości między rzędami do 3 m.

Z kolei planując maszynowy zbiór, krzewy borówki sadzimy częściej, nawet co 0,6-0,8 m i przy jeszcze większych odległościach między poszczególnymi rzędami (do 3,5 m). Na glebach żyznych, odstępy między rzędami, mogą być nawet do 4 m.

Rozstaw sadzonych krzewów możemy modyfikować w zależności od żyzności gleby, gdyż na słabszych glebach, przy mniejszym nawadnianiu, wzrost roślin będzie mniejszy niż w przypadku optymalnych warunków. Odmiany o rozłożystym pokroju należy sadzić w większych odstępach, zaś te o pokroju wyniosłym i sztywnych pędach można sadzić gęściej.

 

Cięcie - terminy

Najlepszym terminem do wykonania cięcia borówki amerykańskiej uznaje się koniec zimy oraz początek wiosny. Widzimy wtedy wyraźnie pąki kwiatowe, które ułatwiają podjęcie decyzji jak silne wykonać cięcie. Za najpóźniejszy termin cięcia uznaje się okres kwitnienia borówki.

 

Cięcie posadzonych krzewów borówki

Jego celem jest zachowanie równowagi między systemem korzeniowym, a nadziemną częścią rośliny. Siła cięcia zależy od żyzności gleby, nawożenia i odpowiedniej wilgotności.

Sadzonki ze słabym systemem korzeniowym należy ciąć silnie (odbudowujący się system korzeniowy pobiera tyle wody i składników pokarmowych, aby zaspokoić potrzeby małej liczbie wyrastających pędów). Silne ciecie wykonujemy również w przypadku roślin posadzonych na lekkich, piaszczystych glebach.

Z kolei sadzonki z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, posadzone na żyznej glebie, tniemy w ograniczony sposób - skracamy pędy do długości 20-25 cm (licząc od nasady).

 

Cięcie w okresie formowania krzewu

W okresie 3-5 lat od posadzenia usuwamy pędy, które są uszkodzone, przemarznięte lub całkowicie porażone przez choroby. Skracamy również pędy długie, pozostawiając ich długość do ok 50 cm (od nasady). Pod koniec okresu formowania krzewu może zaistnieć konieczność usunięcia najstarszych pędów ze środka krzewu lub silnie odchylonych.

 

Cięcie w okresie obfitego plonowania

Borówka amerykańska zaczyna obficie plonować w 4-5 roku po posadzeniu. W tym okresie wykonujemy odpowiednie cięcie, które umożliwi nam maksymalnie duże zbiory owoców. Cięcie odmian o silnym wzroście ograniczamy do usunięcia pędów uszkodzonych, przemarzniętych i najstarszych. Poprawi ono dopływ światła do środkowej części krzewu. Wykonując racjonalne cięcie, w każdym roku krzew będzie wytwarzać dużo pędów o różnej sile wzrostu.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie
Gatunek 
2017-07-28

Pink Lemonade

Ładnie rośnie, w tym roku liczę na pierwsze owoce. Sąsiedzi już mi zazdroszczą hehe.

  Gatunek 
  2017-01-07

  Nowość wśród borówek !

  Pink Lemonade to nowość wśród borówek! Owoce mają cukierkowo-różowy kolor i są chyba najsłodsze ze wszystkich. Zaskakująco skomplikowany kwiatowy aromat owoców nie występuje u innych borówek wysokich.

   Napisz swoją opinię!

   Napisz recenzję

   Borówka amerykańska 'Pink Lemonade'

   Borówka amerykańska 'Pink Lemonade'

   Borówka amerykańska 'Pink Lemonade' to niezwykła i unikalna odmiana, która jak sama nazwa wskazuje, dojrzewa w kolorze jasnego różu. Owoce słodkie i soczyste. 

   Produkty powiązane

   Przejdź do góry