Borówka amerykańska 'Pink Lemonade'

Wysokość sadzonki: 10-15 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: C1,5 

'Pink Lemonade' - opis odmiany

Borówka amerykańska 'Pink Lemonade' to niezwykła i unikalna odmiana, która jak sama nazwa wskazuje, dojrzewa w kolorze jasnego różu. Należy do gatunku borówki rózgowatej. Jej uprawa w Polsce jest możliwa tylko w najcieplejszych regionach kraju.

Osiąga 2-2,5 m wysokości i ok 1,5 m szerokości. Wiosną 'Pink Lemonade' kwitnie kwiatami w kształcie dzwonków w kolorach od białego do różowego. Z kolei późnym latem, w przeciwieństwie do innych borówek, nie owocuje wszystkimi owocami na raz. Odmiana jest efektem wielu lat pracy amerykańskiego departamentu zdrowia.

 

Owoce

Owoce 'Pink Lemonade' wyglądem zbliżone są do owoców borówki wysokiej. Są średniej wielkości, słodkie i soczyste. Smaczne!

 

Termin dojrzewania owoców borówki 'Pink Lemonde'

Borówka 'Pink Lemonade' należy do odmian o bardzo późnym okresie dojrzewania. Owoce pojawiają się nieprzerwanie przez okres kilkunastu dni - okres owocowania może wydłużyć się nawet do końca września.

 

Tabela. Termin dojrzewania owoców wybranych odmian borówki amerykańskiej.
Borówka amerykańska Pink Lemonade - termin dojrzewania owoców (tabela)

 

 

Termin kwitnienia - dlaczego to takie ważne?

Borówka amerykańska to krzew samopylny, aczkolwiek tylko nieliczne odmiany można bezpiecznie polecać do nasadzeń jednoodmianowych. Bardzo ważne jest aby sadzić krzewy, których termin kwitnienia będzie się pokrywał (maksymalna liczba kwiatów obu odmian musi być otwarta w tym samym czasie), co umożliwi efektywniejsze zapylenie.

 

Zapylanie kwiatów borówki amerykańskiej przez owady

 

Planując zakup sadzonek borówki najlepiej kierować się zasadą, aby w bezpośrednim sąsiedztwie sadzić odmiany o zbliżonym terminie kwitnienia i jak najdalszym pokrewieństwie.

 

Pamiętajmy, iż termin kwitnienia nie jest stały - w dużym stopniu zależy od pogody w danym sezonie. Nie mniej jednak możemy dość dokładnie określić kolejność zakwitania poszczególnych odmian.

 

Większość odmian uprawianych w Polsce rozpoczyna kwitnienie w drugim tygodniu maja. W związku z tym dopasowanie krzewów o podobnym terminie kwitnienia nie powinno stanowić problemu. Dużo trudniej natomiast określić stopień ich pokrewieństwa

Nie zapomnijmy również o owadach zapylających, których obecność jest niezbędna aby pyłek mógł zostać przeniesiony z jednego krzewu na drugi. Zapewnienie dostatecznej liczby trzmieli i pszczół jest szczególnie ważne w przypadku plantacji przekraczającej 1 ha.

 

Najlepszy zapylacz dla borówki 'Pink Lemomade'

Krzewy borówki rózgowatej wymagają posadzenia innej odmiany borówki rózgowatej. W przeciwnym wypadku nie będą w ogóle owocować. Obok borówki 'Pink Lemonade' najlepiej posadzić 'Powderblue', 'Ochlockonee' lub 'Tifblue', które będą dla niej najlepszymi zapylaczami.

Jak wynika z wieloletnich badań, średni procent zawiązywanych owoców jest aż od 30 do 50% większy w przypadku zapylenia pyłkiem obcym (pochodzącym z innej odmiany), niż w przypadku owoców powstałych po zapyleniu pyłkiem z tej samej odmiany. Dodatkowo jakość owoców jest dużo lepsza.

 

Procent zawiązania owoców borówki amerykańskiej

 

 

Sadzenie - sprawdzone porady

W uprawie amatorskiej sadzonki borówki amerykańskiej 'Pink Lemonade' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Na dużych plantacjach i przy ręcznym zbiorze zaleca się zwiększenie odległości między rzędami do 3 m.

Z kolei planując maszynowy zbiór, krzewy borówki sadzimy częściej, nawet co 0,6-0,8 m i przy jeszcze większych odległościach między poszczególnymi rzędami (do 3,5 m). Na glebach żyznych, odstępy między rzędami, mogą być nawet do 4 m.

 

Sadzenie borówki amerykańskiej

 

Rozstaw sadzonych krzewów możemy modyfikować w zależności od żyzności gleby, gdyż na słabszych glebach, przy mniejszym nawadnianiu, wzrost roślin będzie mniejszy niż w przypadku optymalnych warunków. Odmiany o rozłożystym pokroju należy sadzić w większych odstępach, zaś te o pokroju wyniosłym i sztywnych pędach można sadzić gęściej.

 

Cięcie - terminy

Najlepszym terminem do wykonania cięcia borówki amerykańskiej uznaje się koniec zimy oraz początek wiosny. Widzimy wtedy wyraźnie pąki kwiatowe, które ułatwiają podjęcie decyzji jak silne wykonać cięcie. Za najpóźniejszy termin cięcia uznaje się okres kwitnienia borówki.

 

Cięcie posadzonych krzewów borówki

Jego celem jest zachowanie równowagi między systemem korzeniowym, a nadziemną częścią rośliny. Siła cięcia zależy od żyzności gleby, nawożenia i odpowiedniej wilgotności.

Sadzonki ze słabym systemem korzeniowym należy ciąć silnie (odbudowujący się system korzeniowy pobiera tyle wody i składników pokarmowych, aby zaspokoić potrzeby małej liczbie wyrastających pędów). Silne ciecie wykonujemy również w przypadku roślin posadzonych na lekkich, piaszczystych glebach.

Z kolei sadzonki z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, posadzone na żyznej glebie, tniemy w ograniczony sposób - skracamy pędy do długości 20-25 cm (licząc od nasady).

Cięcie posadzonych krzewów borówki amerykańskiej

 

Cięcie w okresie formowania krzewu

W okresie 3-5 lat od posadzenia usuwamy pędy, które są uszkodzone, przemarznięte lub całkowicie porażone przez choroby. Skracamy również pędy długie, pozostawiając ich długość do ok 50 cm (od nasady). Pod koniec okresu formowania krzewu może zaistnieć konieczność usunięcia najstarszych pędów ze środka krzewu lub silnie odchylonych.

Cięcie w okresie formowania krzewu borówki

 

Cięcie w okresie obfitego plonowania

Borówka amerykańska zaczyna obficie plonować w 4-5 roku po posadzeniu. W tym okresie wykonujemy odpowiednie cięcie, które umożliwi nam maksymalnie duże zbiory owoców. Cięcie odmian o silnym wzroście ograniczamy do usunięcia pędów uszkodzonych, przemarzniętych i najstarszych. Poprawi ono dopływ światła do środkowej części krzewu. Wykonując racjonalne cięcie, w każdym roku krzew będzie wytwarzać dużo pędów o różnej sile wzrostu.

 

Cięcie dojrzałych krzewów borówki

Wysokość sadzonki 10-15 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik C1,5
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie
Gatunek 
2017-07-28

Pink Lemonade

Ładnie rośnie, w tym roku liczę na pierwsze owoce. Sąsiedzi już mi zazdroszczą hehe.

  Gatunek 
  2017-01-07

  Nowość wśród borówek !

  Pink Lemonade to nowość wśród borówek! Owoce mają cukierkowo-różowy kolor i są chyba najsłodsze ze wszystkich. Zaskakująco skomplikowany kwiatowy aromat owoców nie występuje u innych borówek wysokich.

   Napisz swoją opinię!

   Napisz recenzję

   Borówka amerykańska 'Pink Lemonade'

   Borówka amerykańska 'Pink Lemonade'

   Borówka amerykańska 'Pink Lemonade' to niezwykła i unikalna odmiana, która jak sama nazwa wskazuje, dojrzewa w kolorze jasnego różu. Owoce słodkie i soczyste. 

   Produkty powiązane

   Przejdź do góry