Borówka amerykańska 'Earliblue'

Wysokość sadzonki: 15-45 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P11 

Opis odmiany

Borówka amerykańska 'Earliblue' jest odmianą wybitnie deserową i bardzo dobrą na przetwory. Owoce równomiernie dojrzewają, borówka zajmuje mało powierzchni i jest mrozoodporna. Wzrost roślin silny, pędy wzniesione, w starszym wieku szeroko rozłożysty.

Liście średniej wielkości do dużych, eliptyczne lub jajowate, młode - z lekko widocznym zaróżowieniem, starsze - intensywnie ciemnozielone. Kwiaty duże, dzbankowate. Borówka amerykańska 'Earliblue' to odmiana otrzymana w 1936 r., a do uprawy polecana od 1952 r. Kwiaty w pąkach mają różowy odcień płatków. 

 

Owoce

Owoce borówki 'Earliblue' są średniej wielkości, kuliste, przy szypułce lekko spłaszczone, pokryte intensywnym nalotem woskowym. Z pierwszych zbiorów duże, z następnych - średniej wielkości. Miąższ ścisły, słodki - jednym słowem wyśmienity! Co ważne - owoce w czasie deszczu nie pękają. 

 

Przeznaczenie owoców

Owoce idealnie nadają się na desery. Miąższ zielonkawy, z różowym zabarwieniem przy skórce, jędrny, słodko-winny, aromatyczny, smaczny. 

 

Termin dojrzewania owoców

Borówka 'Earliblue' to bardzo wczesna odmiana. Owoce dojrzewają nie tylko wcześnie ale i równomiernie, najczęściej w pierwszych dniach lipca.

 

Tabela. Termin dojrzewania owoców wybranych odmian borówki amerykańskiej.

Borówka amerykańska Earliblue - termin dojrzewania owoców (tabela)

 

 

Termin kwitnienia - dlaczego to takie ważne?

Borówka amerykańska to krzew samopylny, aczkolwiek tylko nieliczne odmiany można bezpiecznie polecać do nasadzeń jednoodmianowych. Aby uzyskać odpowiednio duże i smaczne owoce należy dobrać kilka odmian, których termin kwitnienia będzie się pokrywał (maksymalna liczba kwiatów obu odmian musi być otwarta w tym samym czasie), co umożliwi efektywniejsze zapylenie.

Planując zakup sadzonek borówki amerykańskiej najlepiej kierować się zasadą, aby w bezpośrednim sąsiedztwie sadzić odmiany o zbliżonym terminie kwitnienia i jak najdalszym pokrewieństwie.

 

Tabela. Termin kwitnienia borówki 'Earliblue'.
Termin kwitnienia borówki amerykańskiej Earliblue

 

Pamiętajmy, iż termin kwitnienia nie jest stały - w dużym stopniu zależy od pogody w danym sezonie. Nie mniej jednak możemy dość dokładnie określić kolejność zakwitania poszczególnych odmian.

 

Większość odmian uprawianych w Polsce rozpoczyna kwitnienie w drugim tygodniu maja. W związku z tym dopasowanie krzewów o podobnym terminie kwitnienia nie powinno stanowić problemu. Dużo trudniej natomiast określić stopień ich pokrewieństwa

Nie zapomnijmy również o owadach zapylających, których obecność jest niezbędna aby pyłek mógł zostać przeniesiony z jednego krzewu na drugi. Zapewnienie dostatecznej liczby trzmieli i pszczół jest szczególnie ważne w przypadku plantacji przekraczającej 1 ha.

 

Wymagania

Brak specjalnych wymagań, duża wytrzymałość na mróz.

 

Sadzenie - sprawdzone porady

W uprawie amatorskiej sadzonki borówki amerykańskiej 'Earliblue' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Na dużych plantacjach i przy ręcznym zbiorze zaleca się zwiększenie odległości między rzędami do 3 m.

Z kolei planując maszynowy zbiór, krzewy borówki sadzimy częściej, nawet co 0,6-0,8 m i przy jeszcze większych odległościach między poszczególnymi rzędami (do 3,5 m). Na glebach żyznych, odstępy między rzędami, mogą być nawet do 4 m.

Rozstaw sadzonych krzewów możemy modyfikować w zależności od żyzności gleby, gdyż na słabszych glebach, przy mniejszym nawadnianiu, wzrost roślin będzie mniejszy niż w przypadku optymalnych warunków. Odmiany o rozłożystym pokroju należy sadzić w większych odstępach, zaś te o pokroju wyniosłym i sztywnych pędach można sadzić gęściej.

 

Cięcie - terminy

Najlepszym terminem do wykonania cięcia borówki amerykańskiej uznaje się koniec zimy oraz początek wiosny. Widzimy wtedy wyraźnie pąki kwiatowe, które ułatwiają podjęcie decyzji jak silne wykonać cięcie. Za najpóźniejszy termin cięcia uznaje się okres kwitnienia borówki.

 

Cięcie posadzonych krzewów borówki

Jego celem jest zachowanie równowagi między systemem korzeniowym, a nadziemną częścią rośliny. Siła cięcia zależy od żyzności gleby, nawożenia i odpowiedniej wilgotności.

Sadzonki ze słabym systemem korzeniowym należy ciąć silnie (odbudowujący się system korzeniowy pobiera tyle wody i składników pokarmowych, aby zaspokoić potrzeby małej liczbie wyrastających pędów). Silne ciecie wykonujemy również w przypadku roślin posadzonych na lekkich, piaszczystych glebach.

Z kolei sadzonki z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, posadzone na żyznej glebie, tniemy w ograniczony sposób - skracamy pędy do długości 20-25 cm (licząc od nasady). 

 

Cięcie w okresie formowania krzewu

W okresie 3-5 lat  od posadzenia usuwamy pędy, które są uszkodzone, przemarznięte lub całkowicie porażone przez choroby. Skracamy również pędy długie, pozostawiając ich długość do ok 50 cm (od nasady). Pod koniec okresu formowania krzewu może zaistnieć konieczność usunięcia najstarszych pędów ze środka krzewu lub silnie odchylonych.

 

Cięcie w okresie obfitego plonowania

Borówka amerykańska zaczyna obficie plonować w 4-5 roku po posadzeniu. W tym okresie wykonujemy odpowiednie cięcie, które umożliwi nam maksymalnie duże zbiory owoców. Cięcie odmian o silnym wzroście ograniczamy do usunięcia pędów uszkodzonych, przemarzniętych i najstarszych. Poprawi ono dopływ światła do środkowej części krzewu. Wykonując racjonalne cięcie, w każdym roku krzew będzie wytwarzać dużo pędów o różnej sile wzrostu.

Wysokość sadzonki 15-45 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P11
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie
Gatunek 
2017-01-07

Idealna na desery!

Odmiana idealna na desery, bardzo dobra ze względu na równomierne dojrzewanie jagód. Miąższ ścisły, słodki - jednym słowem wyśmienity

  Napisz swoją opinię!

  Napisz recenzję

  Borówka amerykańska 'Earliblue'

  Borówka amerykańska 'Earliblue'

  Borówka amerykańska 'Earliblue' jest odmianą wybitnie deserową i bardzo dobrą na przetwory. Owoce równomiernie dojrzewają, zajmuje mało powierzchni.

  Produkty powiązane

  Przejdź do góry