Borówka amerykańska 'Bluecrop'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 2 lata 

Pojemnik: P11 

20 dostępnych produktów

26,99 zł


Sadzonka 'Bluecrop' w doniczce

Sadzonka borówki 'Bluecrop' jest wyrównanej wielkości, odpowiednio rozkrzewiona i ma zwykle kilka pędów. Gwarantuje to dobry start rośliny i szybsze owocowanie bez konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów.

Sadzonki rosnące w pojemnikach są stale nawadniane i nawożone. Woda ze studni głębinowych jest zimna, twarda i ma wysokie pH. Rośliny są odpowiednio odżywiane zgodnie z ich potrzebami. Umieszczenie sadzonek w pojemnikach zapobiega uszkodzeniom systemu korzeniowego w czasie transportu i ułatwia ich przesadzanie.

Sadzonki 'Bluecrop' oferowane w szkółce Akademia Roślin są rozmnażane metodą wegetatywną (przez sadzonki pozyskane z mateczników). Pierwszy etap odbywa się na stołach, a następnie rośliny są sadzone do pojemników. W pierwszym roku rosną w tunelach foliowych, później przenoszone są na otwartą przestrzeń – jest to celowe działanie mające na celu hartowanie rośliny aby była mniej podatna na uszkodzenia.

 

Borówka amerykańska Bluecrop - sadzonka w doniczce

 

Produkcja materiału szkółkarskiego w doniczkach zapewnia pełną kontrolę nad ich wzrostem i rozwojem. Ponadto daje 100% pewność ich przyjęcia się po posadzeniu na miejscu stałym. Plantacja założona z takich sadzonek szybko wyda plon.

Cena sadzonki 'Bluecrop' uzależniona jest od jakości materiału roślinnego, wieku i wielkości sadzonki, rozmiaru doniczki, metody pozyskania sadzonki (wegetatywnie czy in-vitro) oraz wykonanych zabiegów pielęgnacyjnych (w tym nawożenia) w czasie produkcji rośliny.

 

'Bluecrop' - opis odmiany

Borówka amerykańska 'Bluecrop' (Vaccinium corymbosum 'Bluecrop') to najbardziej znana i rozpowszechniona odmiana ze wszystkich borówek. Jej popularność wynika z faktu, iż plonuje bardzo obficie oraz ma duże i bardzo smacz­ne owoce.

Jest mało wrażliwa na suszę i bardzo wytrzymała na mróz (do -35 stopni)! Polecana do uprawy amatorskiej oraz plantatorskiej w całym kraju i we wszystkich typach nasadzeń. 

Odmiana 'Bluecrop' została otrzymana w 1941 r., a do uprawy polecana od 1952 r. Wzrost roślin silny, pokrój luźny, kulisty, z tendencją do rozchylania się pędów pod ciężarem owoców. Pędy liczne, średnio grube, z dużą liczbą bocznych, krótkich rozgałęzień. okryte intensywnym nalotem woskowym, wyrównane w gronie.

Liście borówki 'Bluecrop' są średniej wielkości, wąskie, eliptyczne, lekko błyszczące i silnie unerwione, młode - o wyraźnie różowawym zabarwieniu, starsze - intensywnie zielone. Kwiaty średniej wielkości, dzbankowate, płatki korony jeszcze nierozwiniętych kwiatów o różowym odcieniu, a w pełni rozwiniętych - białawe. Szypułki cienkie, średniej długości, najczęściej z różowym odcieniem.

 

Owoce

Owoce 'Bluecrop' to duże kuliste jagody, często lekko spłaszczone, o wyrównanej wielkości w gronach. Skórka owoców niebieska, pokryta bardzo intensywnym, atrakcyjnym nalotem woskowym.

Miąższ zielonkawy pod skórką często lekko zaróżowiony, zwarty, średnio aromatyczny, słodko-winny, bardzo smaczny. Owoce tej borówki można zbierać maszynowo, po jednym lub dwóch pierwszych, zbiorach.

 

Dojrzałe owoce borówki amerykańskiej

 

 

Termin dojrzewania owoców borówki 'Bluecrop'

W warunkach centralnej części kraju owoce borówki 'Bluecrop' zaczynają dojrzewać w ostatnich dniach lipca lub w pierwszej dekadzie sierpnia, a ich zbiór, zależnie od obfitości owocowania, może trwać nawet do końca pierwszej dekady września. Możliwy zbiór maszynowy.

 

Tabela. Termin dojrzewania owoców wybranych odmian borówki amerykańskiej.
Borówka amerykańska Bluecrop - termin dojrzewania owoców (tabela)

 

 

Termin kwitnienia - dlaczego to takie ważne?

Borówka amerykańska to krzew samopylny, aczkolwiek tylko nieliczne odmiany można bezpiecznie polecać do nasadzeń jednoodmianowych. Jedną z nich jest właśnie 'Bluecrop' (drugą 'Duke'). W przypadku pozostałych odmian bardzo ważne jest aby sadzić krzewy, których termin kwitnienia będzie się pokrywał (maksymalna liczba kwiatów obu odmian musi być otwarta w tym samym czasie), co umożliwi efektywniejsze zapylenie.

 

Zapylanie kwiatów borówki amerykańskiej przez owady

 

Planując zakup sadzonek borówki najlepiej kierować się zasadą, aby w bezpośrednim sąsiedztwie sadzić odmiany o zbliżonym terminie kwitnienia i jak najdalszym pokrewieństwie.

 

Tabela. Termin kwitnienia borówki 'Bluecrop'.
Termin kwitnienia borówki amerykańskiej Bluecrop

 

Pamiętajmy, iż termin kwitnienia nie jest stały - w dużym stopniu zależy od pogody w danym sezonie. Nie mniej jednak możemy dość dokładnie określić kolejność zakwitania poszczególnych odmian.

 

Większość odmian uprawianych w Polsce rozpoczyna kwitnienie w drugim tygodniu maja. W związku z tym dopasowanie krzewów o podobnym terminie kwitnienia nie powinno stanowić problemu. Dużo trudniej natomiast określić stopień ich pokrewieństwa

Nie zapomnijmy również o owadach zapylających, których obecność jest niezbędna aby pyłek mógł zostać przeniesiony z jednego krzewu na drugi. Zapewnienie dostatecznej liczby trzmieli i pszczół jest szczególnie ważne w przypadku plantacji przekraczającej 1 ha.

 

Najlepszy zapylacz dla borówki 'Bluecrop'

Mimo, iż borówka 'Bluecrop' to jedna z dwóch odmian charakteryzujących się samopłodnością, zalecamy aby obok odmiany 'Bluecrop' należy posadzić Berkeley, Chandler, Toro lub Rubel, które są dla niego najlepszymi zapylaczami.

Jak wynika z wieloletnich badań, średni procent zawiązywanych owoców jest aż od 30 do 50% większy w przypadku zapylenia pyłkiem obcym (pochodzącym z innej odmiany), niż w przypadku owoców powstałych po zapyleniu pyłkiem z tej samej odmiany. Dodatkowo jakość owoców jest dużo lepsza.

 

 

Procent zawiązania owoców borówki amerykańskiej

 

 

Sadzenie - sprawdzone porady

W uprawie amatorskiej sadzonki borówki amerykańskiej 'Bluecrop' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Na dużych plantacjach i przy ręcznym zbiorze zaleca się zwiększenie odległości między rzędami do 3 m.

Z kolei planując maszynowy zbiór, krzewy borówki sadzimy częściej, nawet co 0,6-0,8 m i przy jeszcze większych odległościach między poszczególnymi rzędami (do 3,5 m). Na glebach żyznych, odstępy między rzędami, mogą być nawet do 4 m.

 

 Sadzenie borówki amerykańskiej

 

Rozstaw sadzonych krzewów możemy modyfikować w zależności od żyzności gleby, gdyż na słabszych glebach, przy mniejszym nawadnianiu, wzrost roślin będzie mniejszy niż w przypadku optymalnych warunków. Odmiany o rozłożystym pokroju należy sadzić w większych odstępach, zaś te o pokroju wyniosłym i sztywnych pędach można sadzić gęściej.

 

Cięcie - terminy

Najlepszym terminem do wykonania cięcia borówki amerykańskiej uznaje się koniec zimy oraz początek wiosny. Widzimy wtedy wyraźnie pąki kwiatowe, które ułatwiają podjęcie decyzji jak silne wykonać cięcie. Za najpóźniejszy termin cięcia uznaje się okres kwitnienia borówki.

 

Cięcie posadzonych krzewów borówki

Jego celem jest zachowanie równowagi między systemem korzeniowym, a nadziemną częścią rośliny. Siła cięcia zależy od żyzności gleby, nawożenia i odpowiedniej wilgotności.

Sadzonki ze słabym systemem korzeniowym należy ciąć silnie (odbudowujący się system korzeniowy pobiera tyle wody i składników pokarmowych, aby zaspokoić potrzeby małej liczbie wyrastających pędów). Silne ciecie wykonujemy również w przypadku roślin posadzonych na lekkich, piaszczystych glebach.

Z kolei sadzonki z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, posadzone na żyznej glebie, tniemy w ograniczony sposób - skracamy pędy do długości 20-25 cm (licząc od nasady). 

 Cięcie posadzonych krzewów borówki amerykańskiej

 

 

Cięcie w okresie formowania krzewu

W okresie 3-5 lat  od posadzenia usuwamy pędy, które są uszkodzone, przemarznięte lub całkowicie porażone przez choroby. Skracamy również pędy długie, pozostawiając ich długość do ok 50 cm (od nasady). Pod koniec okresu formowania krzewu może zaistnieć konieczność usunięcia najstarszych pędów ze środka krzewu lub silnie odchylonych.

 Cięcie w okresie formowania krzewu borówki

 

 

Cięcie w okresie obfitego plonowania

Borówka amerykańska zaczyna obficie plonować w 4-5 roku po posadzeniu. W tym okresie wykonujemy odpowiednie cięcie, które umożliwi nam maksymalnie duże zbiory owoców. Cięcie odmian o silnym wzroście ograniczamy do usunięcia pędów uszkodzonych, przemarzniętych i najstarszych. Poprawi ono dopływ światła do środkowej części krzewu. Wykonując racjonalne cięcie, w każdym roku krzew będzie wytwarzać dużo pędów o różnej sile wzrostu.

 

Cięcie dojrzałych krzewów borówki

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 2 lata
Pojemnik P11
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie
Gatunek 
2017-02-07

Najlepsza borówka!

Bluecrop to odmiana bardzo plenna, odporna na mróz, choroby i niedostatek wody w glebie; stosunkowo łatwa w uprawie. Plonuje bardzo obficie. Owoce są duże, lekko spłaszczone, granatowe z mocnym, jasnoniebieskim nalotem. Jednym słowem, godna polecenia wszystkim amatorom jak i profesjonalistom!

  Gatunek 
  2017-01-07

  Najpopularniejsza borówka!

  Bluecrop to najpopularniejsza odmiana w na świecie, sprawdzona i ceniona również w Polsce. Dorasta do 2 m wysokości. Jagody są duże, wysokiej jakości, bardzo smaczne. Polecana zarówno do bezpośredniego spożycia jak i do przechowywania. Bardzo plenna.

   Gatunek 
   2016-04-08

   Najlepsza borówka !

   Sadzonki zgodne z opisem. Borówka rośnie w naszym ogródku bardzo szybko, owoce duże i słodkie !

    Napisz swoją opinię!

    Napisz recenzję

    Borówka amerykańska 'Bluecrop'

    Borówka amerykańska 'Bluecrop'

    Borówka amerykańska 'Bluecrop' to zdecydowanie najbardziej popularna i rozpowszechniona odmiana ze wszystkich borówek. Jej popularność wynika z faktu, iż plonuje bardzo obficie - duże, atrakcyjne bardzo smacz­ne owoce, ponadto jest mało wrażliwa na suszę oraz co ważne jest bardzo wytrzymała na mróz! Polecana jest do uprawy amatorskiej oraz plantatorskiej w całym kraju i we wszystkich typach nasadzeń.

     

     

    Produkty powiązane

    Przejdź do góry