Borówka amerykańska 'Berkeley'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Borówka amerykańska 'Berkeley' to odmiana bardzo plenna, otrzymana w 1938 r„ a do uprawy polecana od 1949 r. Wzrost roślin silny, pokrój luźny, kulisty, lekko rozłożysty. Liście duże, eliptyczne do odwrotnie jajowatych, intensywnie zielone. Kwiaty duże dzbankowate, o płatkach białawo-kremowych. Szypułki długie, dość grube, często zaczerwienione. Podatna na przemarzanie.

 

Owoce

Zaletą borówki 'Berkeley' są bardzo atrakcyjne owoce i duża plenność. Miąższ jest zwarty i smaczny.  

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce borówki 'Berkeley' dojrzewają pod koniec lipca.

 

Borówka amerykańska Berkeley - termin dojrzewania owoców (tabela)

 

 

Sadzenie

W uprawie amatorskiej sadzonki borówki amerykańskiej 'Berkeley' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Na dużych plantacjach i przy ręcznym zbiorze zaleca się zwiększenie odległości między rzędami do 3 m.

Z kolei planując maszynowy zbiór, krzewy borówki sadzimy częściej, nawet co 0,6-0,8 m i przy jeszcze większych odległościach między poszczególnymi rzędami (do 3,5 m). Na glebach żyznych, odstępy między rzędami, mogą być nawet do 4 m.

Rozstaw sadzonych krzewów możemy modyfikować w zależności od żyzności gleby, gdyż na słabszych glebach, przy mniejszym nawadnianiu, wzrost roślin będzie mniejszy niż w przypadku optymalnych warunków. Odmiany o rozłożystym pokroju należy sadzić w większych odstępach, zaś te o pokroju wyniosłym i sztywnych pędach można sadzić gęściej.

 

Cięcie

Najlepszym terminem do wykonania cięcia borówki amerykańskiej uznaje się koniec zimy oraz początek wiosny. Widzimy wtedy wyraźnie pąki kwiatowe, które ułatwiają podjęcie decyzji jak silne wykonać cięcie. Za najpóźniejszy termin cięcia uznaje się okres kwitnienia borówki. Odmiana 'Berkeley' wymaga silnego cięcia z racji tendencji do rozłożystego pokroju.

 

Cięcie posadzonych krzewów borówki

Jego celem jest zachowanie równowagi między systemem korzeniowym, a nadziemną częścią rośliny. Siła cięcia zależy od żyzności gleby, nawożenia i odpowiedniej wilgotności.

Sadzonki ze słabym systemem korzeniowym należy ciąć silnie (odbudowujący się system korzeniowy pobiera tyle wody i składników pokarmowych, aby zaspokoić potrzeby małej liczbie wyrastających pędów). Silne ciecie wykonujemy również w przypadku roślin posadzonych na lekkich, piaszczystych glebach.

Z kolei sadzonki z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, posadzone na żyznej glebie, tniemy w ograniczony sposób - skracamy pędy do długości 20-25 cm (licząc od nasady). 

 

Cięcie w okresie formowania krzewu

W okresie 3-5 lat  od posadzenia usuwamy pędy, które są uszkodzone, przemarznięte lub całkowicie porażone przez choroby. Skracamy również pędy długie, pozostawiając ich długość do ok 50 cm (od nasady). Pod koniec okresu formowania krzewu może zaistnieć konieczność usunięcia najstarszych pędów ze środka krzewu lub silnie odchylonych.

 

Cięcie w okresie obfitego plonowania

Borówka amerykańska zaczyna obficie plonować w 4-5 roku po posadzeniu. W tym okresie wykonujemy odpowiednie cięcie, które umożliwi nam maksymalnie duże zbiory owoców. Cięcie odmian o silnym wzroście ograniczamy do usunięcia pędów uszkodzonych, przemarzniętych i najstarszych. Poprawi ono dopływ światła do środkowej części krzewu. Wykonując racjonalne cięcie, w każdym roku krzew będzie wytwarzać dużo pędów o różnej sile wzrostu.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność średnia
Odmiana licencjonowana nie
Gatunek 
2017-01-07

Duże i smaczne owoce!

Owoce są smaczne, jędrne i bardzo duże, pokryte intensywnym trwałym nalotem. Wymaga cięcia celem zachowania odpowiedniego kształtu. Możliwy zbiór mechaniczny.

  Napisz swoją opinię!

  Napisz recenzję

  Borówka amerykańska 'Berkeley'

  Borówka amerykańska 'Berkeley'

  Borówka amerykańska 'Berkeley' to odmiana plenna, o bardzo atrakcyjnych owocach i silnym wzroście. Miąższ zwarty, smaczny. Pokrój rozłożysty, wymaga silnego cięcia.

  Produkty powiązane

  Przejdź do góry