Borówka amerykańska 'Aurora' PBR

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 2 lata 

Pojemnik: C1,5 

10 dostępnych produktów

31,99 zł


'Aurora' - opis odmiany

Borówka amerykańska 'Aurora' PBR to późno dojrzewająca licencjonowana odmiana. Owoce bardzo słodkie i soczyste idealne do bezpośredniego spożycia jak i na desery. Odmiana o podobnych cechach co 'Liberty', niezwykle cenna dla upraw późno owocujących.

Skrót PBR (z ang. Plant Breeders' Rights) oznacza, iż odmiana została zgłoszona do Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO) i jest chroniona we wszystkich państwa UE.

 

Borówka amerykańska Bluecrop - sadzonka w doniczce

 

 

Owoce

Owoce 'Aurora' to ciemnoniebieskie, jędrne jagody. Cechuje je mała blizna poszypułkowa. Jagody są średniej wielkości, delikatne w smaku. Idealnie nadaje się do uprawy towarowej oraz na balkon lub taras.

 

Dojrzałe owoce borówki amerykańskiej

 

 

Termin dojrzewania owoców borówki 'Aurora'

Owoce borówki 'Aurora' zaczynają dojrzewać w drugiej połowie sierpnia. Pierwsze owoce są zbierane ok 15 sierpnia, najczęściej po Matce Boskiej Zielnej. Jagody mogą dojrzewać nawet do połowy października, nie mniej jednak główny zbiór owoców przypada na wrzesień. Aby zyskać pełną dojrzałość owoce należy przetrzymać na krzaku. Jagody nie osypują się, a sam plon jest duży.

Tak późny termin dojrzewania owoców powoduje, iż często zbiór bywa utrudniony z powodu porannej rosy i mgły - kiedy krzewy i owoce są mokre, zbiór jest wtedy wręcz niemożliwy. Rozwiązaniem jest zastosowanie na plantacji konstrukcji umożliwiających zadaszenie. Zaletą daszków jest ich prostota - rozciągane są nad plantacjami w chwili, gdy pierwsze jagody zaczynają się przebarwiać, a zwijane zaraz po zakończeniu zbiorów.

 

Tabela. Termin dojrzewania owoców wybranych odmian borówki amerykańskiej.
Borówka amerykańska Aurora - termin dojrzewania owoców (tabela)

 

W przypadku uprawy odmian późnych częstym problemem okazuje się utrzymanie roślin w dobrej kondycji, aż do zakończenia zbiorów.

 

Termin kwitnienia - dlaczego to takie ważne?

Borówka amerykańska to krzew samopylny, aczkolwiek tylko nieliczne odmiany można bezpiecznie polecać do nasadzeń jednoodmianowych. Ważne jest aby sadzić krzewy, których termin kwitnienia będzie się pokrywał (maksymalna liczba kwiatów obu odmian musi być otwarta w tym samym czasie), co umożliwi efektywniejsze zapylenie.

 

Zapylanie kwiatów borówki amerykańskiej przez owady

 

Planując zakup sadzonek borówki najlepiej kierować się zasadą, aby w bezpośrednim sąsiedztwie sadzić odmiany o zbliżonym terminie kwitnienia i jak najdalszym pokrewieństwie.

Pamiętajmy, iż termin kwitnienia nie jest stały - w dużym stopniu zależy od pogody w danym sezonie. Nie mniej jednak możemy dość dokładnie określić kolejność zakwitania poszczególnych odmian.

 

Większość odmian uprawianych w Polsce rozpoczyna kwitnienie w drugim tygodniu maja. W związku z tym dopasowanie krzewów o podobnym terminie kwitnienia nie powinno stanowić problemu. Dużo trudniej natomiast określić stopień ich pokrewieństwa

Nie zapomnijmy również o owadach zapylających, których obecność jest niezbędna aby pyłek mógł zostać przeniesiony z jednego krzewu na drugi. Zapewnienie dostatecznej liczby trzmieli i pszczół jest szczególnie ważne w przypadku plantacji przekraczającej 1 ha.

 

Najlepszy zapylacz dla borówki 'Aurora'

Razem z odmianą 'Aurora' warto posadzić 'Lateblue' i 'Liberty', które są dla niego najlepszymi zapylaczami.

Jak wynika z wieloletnich badań, średni procent zawiązywanych owoców jest aż od 30 do 50% większy w przypadku zapylenia pyłkiem obcym (pochodzącym z innej odmiany), niż w przypadku owoców powstałych po zapyleniu pyłkiem z tej samej odmiany. Dodatkowo jakość owoców jest dużo lepsza.

 

Procent zawiązania owoców borówki amerykańskiej

 

 

Sadzenie - sprawdzone porady

W uprawie amatorskiej sadzonki borówki amerykańskiej 'Aurora' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Na dużych plantacjach i przy ręcznym zbiorze zaleca się zwiększenie odległości między rzędami do 3 m.

Z kolei planując maszynowy zbiór, krzewy borówki sadzimy częściej, nawet co 0,6-0,8 m i przy jeszcze większych odległościach między poszczególnymi rzędami (do 3,5 m). Na glebach żyznych, odstępy między rzędami, mogą być nawet do 4 m.

 

Sadzenie borówki amerykańskiej

 

Rozstaw sadzonych krzewów możemy modyfikować w zależności od żyzności gleby, gdyż na słabszych glebach, przy mniejszym nawadnianiu, wzrost roślin będzie mniejszy niż w przypadku optymalnych warunków. Odmiany o rozłożystym pokroju należy sadzić w większych odstępach, zaś te o pokroju wyniosłym i sztywnych pędach można sadzić gęściej.

 

Cięcie - terminy

Najlepszym terminem do wykonania cięcia borówki amerykańskiej uznaje się koniec zimy oraz początek wiosny. Widzimy wtedy wyraźnie pąki kwiatowe, które ułatwiają podjęcie decyzji jak silne wykonać cięcie. Za najpóźniejszy termin cięcia uznaje się okres kwitnienia borówki.

 

Cięcie posadzonych krzewów borówki

Jego celem jest zachowanie równowagi między systemem korzeniowym, a nadziemną częścią rośliny. Siła cięcia zależy od żyzności gleby, nawożenia i odpowiedniej wilgotności.

Sadzonki ze słabym systemem korzeniowym należy ciąć silnie (odbudowujący się system korzeniowy pobiera tyle wody i składników pokarmowych, aby zaspokoić potrzeby małej liczbie wyrastających pędów). Silne ciecie wykonujemy również w przypadku roślin posadzonych na lekkich, piaszczystych glebach.

Z kolei sadzonki z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, posadzone na żyznej glebie, tniemy w ograniczony sposób - skracamy pędy do długości 20-25 cm (licząc od nasady).

Cięcie posadzonych krzewów borówki amerykańskiej

 

 

Cięcie w okresie formowania krzewu

W okresie 3-5 lat od posadzenia usuwamy pędy, które są uszkodzone, przemarznięte lub całkowicie porażone przez choroby. Skracamy również pędy długie, pozostawiając ich długość do ok 50 cm (od nasady). Pod koniec okresu formowania krzewu może zaistnieć konieczność usunięcia najstarszych pędów ze środka krzewu lub silnie odchylonych.

Cięcie w okresie formowania krzewu borówki

 

 

Cięcie w okresie obfitego plonowania

Borówka amerykańska zaczyna obficie plonować w 4-5 roku po posadzeniu. W tym okresie wykonujemy odpowiednie cięcie, które umożliwi nam maksymalnie duże zbiory owoców. Cięcie odmian o silnym wzroście ograniczamy do usunięcia pędów uszkodzonych, przemarzniętych i najstarszych. Poprawi ono dopływ światła do środkowej części krzewu. Wykonując racjonalne cięcie, w każdym roku krzew będzie wytwarzać dużo pędów o różnej sile wzrostu.

 

Cięcie dojrzałych krzewów borówki

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 2 lata
Pojemnik C1,5
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana tak

Napisz recenzję

Borówka amerykańska 'Aurora' PBR

Borówka amerykańska 'Aurora' PBR

Borówka amerykańska 'Aurora' to późno dojrzewająca licencjonowana odmiana. Owoce bardzo słodkie i soczyste idealne do bezpośredniego spożycia jak i na desery. Odmiana o podobnych cechach co 'Liberty', owoce dojrzewają ok 5 dni później po odmianie 'Elliott'. Jest to cenna odmiana dla upraw późnoowocujących.

Produkty powiązane

Przejdź do góry