Turkuć podjadek

Szkodniki roślin w ogrodzie wtorek, grudnia 1, 2015 0 3492

Turkuć podjadek jest jednym z największych owadów występujących w naszym kraju. Długość jego ciała wynosi zwykle 6-7 cm. Już jeden taki owad może wzbudzić grozę, a co dopiero całe gniazdo. Ten silny szkodnik dzięki specyficznej budowie ciała drąży liczne korytarze płytko pod ziemią.

Może poruszać się w nich tylko do przodu i do tyłu. Jego szkodliwe działanie jest widoczne na wielu polach. Niszczy rośliny, zwłaszcza te młode, podgryzając je oraz rozrywając ich korzenie w trakcie kopania. Ma dobrze rozwiniętą przednią część ciała z grzebiącymi odnóżami wyposażonymi w kolce, które służą do rozgarniania ziemi. Turkuć podjadek nie zasiedli się w miejscu, które nie spełni jego wymagań. Jest pod tym względem dość wybredny. Wymarzone środowisko dla niego to lekkie, próchniczne i pulchne gleby. Najlepiej o dużej zawartości kompostu lub obornika, który podczas rozkładu materii organicznej wydziela ciepło.

Nic tak nie przyciąga podjadka jak spora dawka nawozu końskiego. Intensywny i specyficzny zapach jest dla niego niczym nektar dla pszczoły. Dlatego tak skuteczne są pułapki tworzone na bazie tego obornika. Zimą turkuć szuka ciepłego i przytulnego miejsca dla siebie i swojej rodziny. Jeśli w pobliżu znalazłaby się pryzma nawozu, z pewnością wybrałby właśnie ją na przezimowanie.

Sposoby na turkucia podjadka

Słoik z obornikiem - sposobem na wyłapanie turkucia jest umieszczenie słoika z obornikiem w ziemi, niedaleko miejsca jego żerowania. Szyjkę pojemnika należy umieścić na równi z ziemią, a do wnętrza wsypać odrobinę nawozu, najlepiej końskiego. Owad wpadnie do pułapki, zwabiony zapachem, i będziemy mogli wynieść go z działki.

Wywar z olszy czarnej - aby zniechęcić szkodnika do zasiedlenia się w naszym ogrodzie lub wypłoszyć go, warto przy grządkach rozłożyć gałęzie olszy czarnej, której zapachu turkuć bardzo nie lubi. Możemy także sporządzić roztwór w formie wywaru: 0,5 kg kory i liści olszy czarnej należy zalać 2 litrami wody i gotować ok. 30 minut. Po przestudzeniu podlewać grządki i rabaty.

Sadzenie w osłonkach - najbardziej narażone na atak szkodnika są młode rośliny, dlatego warto profilaktycznie sadzić je w plastikowych osłonkach z odciętym dnem. Turkuć żeruje w wierzchniej warstwie gleby i to właśnie tam niszczy nasze plony. W osłonce roślina będzie bezpieczna, umocni się w gruncie i wytworzy silny, głęboki system korzeniowy.

Zalewanie korytarzy - po zlokalizowaniu korytarzy turkucia należy wykonać w ich pobliżu niezbyt szeroki, ale głęboki otwór. Do 2 litrów wody dodać 5 łyżek oleju spożywczego i wymieszać. Taką miksturę wlewamy do utworzonego w ziemi zagłębienia. Jeśli turkucie tam są, to pod wpływem roztworu zaczną się dusić i wychodzić na powierzchnię. Wtedy z łatwością możemy je wyłapać. Skuteczny jest też roztwór z wody i płynu do naczyń.


Comments

Leave your comment


Przejdź do góry