Polska na 4. miejscu światowej produkcji borówki

Borówka amerykańska niedziela, styczeń 28, 2018 0 2616

Polska zajmuje na świecie wysokie 4. miejsce pod względem produkcji borówki amerykańskiej. W 2016 roku było to 15 tys. ton. Światowym liderem w produkcji borówek pozostają USA.

Produkcja owoców borówki amerykańskiej w Polsce dynamicznie rośnie. W połowie lat 90. ubiegłego wieku wynosiła 1,5 tys. ton. Dzisiaj jest ponad 10 razy większa. W polskich szkółkach produkuje się do 6 mln sadzonek (w sezonie 2016 było to nawet 11 mln. szt.) i cała ta produkcja jest wykorzystywana do zakładania nowych plantacji. Mimo to, rentowność tego gatunku utrzymuje się na satysfakcjonującym poziomie.

Borówka amerykańska wywodzi się z Ameryki Północnej. Światowym liderem w produkcji borówek pozostają USA, na 2. miejscu plasuje się sąsiadująca Kanada. Podium zamyka Meksyk. Polska zajmuje na świecie wysokie 4. miejsce z produkcją na poziomie 15 tys. ton i zapewne w najbliższych latach będzie ona nadal rosnąć.

 

Produkcja borówki amerykańskiej na świecie (w tonach)

KrajPozycja2016201520142013201220112010
USA1269,257254,012262,498246,559212,168201,030188,926
Kanada2178,745182,965165,357109,007121,780105,14083,550
Meksyk329,06715,48918,03110,1607,1916,7041,059
Polska414,72114,11212,46912,73111,2518,5959,195
Niemcy510,71011,94512,07710,2778,8436,6088,305
Francja69,3529,61310,2609,1208,1619,37911,001
Holandia77,9197,5466,4005,6366,0005,2404,528
Portugalia86,5724,4361,8241,4291,4370,7000,530
Hiszpania96,4124,9635,0005,5005,5005,0001,700
Nowa Zelandia103,1663,0633,0002,7982,6002,6342,670

Źródło: Food and Agriculture Organization of the United Nations

 

W USA i Kanadzie wielkość produkcji wynosi odpowiednio 270 i 179 tys. ton. Pozostałe kraje plasują się o klasę (a nawet dwie) niżej. Polska jest liderem w Europie - nasz udział w produkcji UE szacuje się na ok 20%. W ostatnich latach przybywa na świecie konkurentów. Produkcja borówki amerykańskiej intensywnie rozwija się w Ameryce Południowej (szczególnie w Chile, Peru i Argentynie). Specjaliści IBO (International Blueberry Organization) twierdzą, że najwięcej nasadzeń przybywa Hiszpanii, Maroko i Peru, gdzie zbiory borówek trwają przez cały rok, a owoce mogą być transportowane do wielu krajów drogą morską, który jest znacznie tańszy niż lotniczy.

Sezon 2017 rozpoczął się niezbyt dobrze dla europejskich plantatorów. Na większości plantacji widoczne były skutki wiosennych spadków temperatury, mimo iż udało się zapobiec przemrożeniu kwiatów. W Holandii i Belgii nadal obserwujemy wzrost zapotrzebowania na jagody borówki wysokiej, natomiast Amerykanie dostrzegają zainteresowanie konsumentów innym owocami, dostępnymi w czasie dojrzewania borówek. Sezon borówkowy w krajach Ameryki Południowej rozpoczyna się we wrześniu. Produkowane tam borówki w dużej mierze trafiają na rynki europejski.

W Polsce stale rośnie areał zajęty przez plantacje borówki, nawet o 10% rocznie. Produkcja tych owoców jest u nas bardzo opłacalna. W ocenie samych plantatorów, do 80% produkcji jest przeznaczonych na eksport. Czołowymi odbiorcami są Wlk. Brytania, Niemcy i Skandynawia. Eksporterzy dokładają wszelkich starań, aby smak krajowych borówek poznali również konsumenci na innych kontynentach. Nowe rynki zbytu otwierające się na polskie borówki to m. in. Malezja, Japonia, Singapur i Hong Kong. W niedalekiej przyszłości może ruszyć eksport do Indii. Zapotrzebowanie na borówki rośnie, ale klienci stają się coraz bardziej wymagający.

 

W szkółce Akademia Roślin możesz kupić sadzonki borówki amerykańskiej w atrakcyjnych cenach.


Comments

Leave your comment


Przejdź do góry