Pędraki - chrabąszcz majowy

Szkodniki roślin w ogrodzie wtorek, grudnia 1, 2015 0 3696

Pędraki, które spotykamy w naszych ogrodach, to larwy chrząszczy żyjące w ziemi i niszczące korzenie roślin. Zwłaszcza na trawnikach najczęściej występują larwy chrabąszcza majowego (Melolontha melolontha).

Są charakterystyczne, dzięki temu łatwe do rozpoznania. To białe, dość duże larwy o długości 3-4 cm. Dorosłe osobniki chrabąszczy zjadają z chęcią liście, pędy oraz kwiaty roślin, głównie drzew owocowych, liściastych oraz róż. Jednak bardzo niebezpieczne i trudne do zwalczenia są właśnie ich larwy, które ryją w ziemi, żerując na korzeniach roślin i doprowadzając do ich usychania. Aby zniszczyć pędraki, należy przekopać ziemię. Larwy wydobyte na powierzchnię zginą, gdyż nie będą w stanie ponownie się zakopać. Pędraki to przysmak wielu ogrodowych zwierząt: ptaków, ryjówek, jeży oraz kretów. Właściwa uprawa gleby również ogranicza ilość larw chrabąszcza majowego.

Rozwój larw

Dorosłe chrząszcze składają w ziemi jaja, z których wylęgają się larwy. W pierwszej fazie żerują one w warstwie próchniczej ziemi, pożywiając się rozkładającymi się roślinami, jednak w późniejszym etapie zaczynają wyraźnie uszkadzać korzenie roślin. Niestety nie tylko traw i innych roślin zielnych, ale również drzew i krzewów. Rozwój larw trwa do 3 lat. Gdy rośliny marnieją w oczach, warto rozgarnąć delikatnie warstwę ziemi wokół nich. Łukowato wygięte, kremowe osobniki to właśnie pędraki. Widać je gołym okiem. W trzecim roku, wraz z końcem lata, pędraki przepoczwarzają się, a w październiku wylęgają się chrząszcze. Na zimę pozostają one pod ziemią, po czym wylatują w maju następnego roku.

Zwalczanie pędraków 

Jeśli mamy duży problem z pędrakami w ogrodzie, to warto przed założeniem grządek, wczesną wiosną po przekopaniu ziemi zastosować preparat doglebowy, np. Owadofos Extra 480 EC. Dorosłe chrząszcze strząsamy z drzew, najlepiej rankiem, i niszczymy (ususzone chrabąszcze to świetna przynęta na ryby, a także karma dla drobiu). Możemy też przeprowadzić oprysk drzew, który zabije dorosłe osobniki, a tym samym zapobiegnie złożeniu jaj. 

Szkodniki nie lubią dobrze uprawionej i spulchnionej ziemi. Uciekają z miejsc, gdzie zaburza się ich spokój. Dlatego przygotowując grządki, głęboko przekopujmy ziemię, a w trakcie cyklu wegetacyjnego w miarę możliwości spulchniajmy glebę wokół roślin. Zlikwiduje to chwasty i wydobędzie na powierzchnię jaja oraz larwy insektów. Zostaną one zniszczone przez słońce lub zjedzone przez ptaki. Głębokie przekopanie ziemi przed posadzeniem roślin pozwoli im wypuścić dłuższe korzenie, dzięki czemu będą one mocniejsze i mniej podatne na ataki szkodników wysysających soki roślinne. Zadbajmy o dobry drenaż  podłoża - wilgotna gleba sprzyja rozwojowi wielu innych szkodników, m.in. ślimaków i krocionogów.


Comments

Leave your comment


Przejdź do góry