Kret

Szkodniki roślin w ogrodzie poniedziałek, listopada 30, 2015 0 2518

Kret, kopiąc swe tunele, może zamienić nasz zadbany trawnik w istne pobojowisko. Pamiętajmy jednak, że nie robi nam tego na złość - po prostu taka jego natura - w ten sposób szuka pożywienia. Zwierzęta te są pod ochroną i nie wolno ich zabijać. Istnieją jednak skuteczne naturalne metody, które przegonią je z naszego ogrodu.

Dorosły osobnik waży ok. 120 g i ma długość 17-20 cm. Jego klinowata głowa, opływowy kształt ciała i silne, łopatowate łapy z mocnymi, zagiętymi do tyłu pazurami są stworzone do kopania tuneli. O tym, jak doskonale kret radzi sobie pod ziemią, najlepiej świadczy fakt, iż kret może wyrzucić na powierzchnię do 2 kilogramów gleby oraz usypać kilkadziesiąt kopców! Swoje zdobycze wyszukuje za pomocą niebywale czułego słuchu i węchu oraz dzięki włoskom czuciowym na pyszczku i ogonie. Odbiera też drgania całym swoim ciałem. Krety żyją w pojedynkę - tylko podczas rui wiążą się ze sobą. Samice raz w roku (zazwyczaj późną wiosną) wydają na świat od 2 do 7 młodych. Na głębokości 20-50 cm kret wykopuje system tuneli o średnicy ok. 6 cm, które rozciągają się na długość 100-200 metrów. Ssak ten jest aktywny przez ok. 4 godziny na dobę i w tym czasie penetruje tunele w poszukiwaniu pożywienia. Krety są aktywne przede wszystkim wcześnie rano i wtedy powstaje najwięcej kopców. 

Skuteczne sposoby na kreta:

1. Solarny system dźwiękowy składa się z rurki, którą należy wbić w ziemię, i z wystającego ponad nią panelu solarnego - dzięki niemu urządzenie samodzielnie się ładuje i wytwarza ultradźwięki oraz wibracje skutecznie odpędzające krety.

2. Odstraszacz z puszek - krety są wrażliwe na drgania ziemi i hałas. Można samemu wykonać urządzenia, które je odstraszą. Wystarczy w ziemię wbić metalowy pręt i zawiesić na nim puszki. Kiedy będzie wiał wiatr, wywoła on hałas i drgania, które wygonią szkodniki z naszego ogrodu.

Naturalne sposoby na kreta w ogrodzie:

  • Aksamitki - posadźmy je w rzędach między innymi kwiatami lub dokoła upraw. Kret nie lubi ich ze względu na woń i wydzielane substancje, więc na pewno nie będzie rył w pobliżu.

  • Skórki cytryny - w kretowiskach i wokół nich umieśćmy skórki cytryny. Ich in­tensywna woń odstraszy gryzonie. Jeszcze lepszy efekt osiągniemy, gdy wymieszamy je wcześniej z listkami świeżej mięty.

  • Bazylia - niektóre aromaty mogą skutecznie zniechęcić krety do kopania tuneli w naszym ogrodzie. Intensywnie pachnące sadzonki bazylii posadzone obok siebie stworzą skuteczną barierę przeciw kretom, a do tego zioła przydadzą się też w kuchni.

  • Czosnek - ponieważ krety mają wyczulony węch, nie tolerują intensywnych zapachów, dlatego też skutecznie odpędzi je czosnek. Posadźmy go w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Comments

Leave your comment


Przejdź do góry