Jeżyny

Nie ma jeżymy bez kolców Wręcz przeciwnie!

W szkółkach pojawia się coraz więcej krzewów, z których zbieranie owoców jest czystą (i smakowitą) przyjemnością. Przedstawiamy kilka odmian. Ogrodowe odmiany jeżyn powstały ze skrzyżowania wielu gatunków.
W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się jednak te niewytwarzające kolców. Nic w tym dziwnego, gdyż dawniej zbieranie owoców w gęsto zrośniętym jagodniku wymagało zakładania odzieży ochronnej albo przynajmniej rękawic, aby uniknąć zranienia ostrymi i twardymi kolcami.

Popularna, ale nie bez wad

Najstarsza uzyskana odmiana to silnie rosnąca 'Thornless Evergreen' o owocach dojrzewających na przełomie sierpnia i września. Nie jest jednak w pełni bezkolcowa, gdyż jej przypadkowe siewki czy pędy wyrastające z uszkodzonych korzeni wykształcają kolce i na- leży je usuwać. Ponadto nie jest mrozoodporna oraz wymaga okrywania na zimę. Za to ma także rolę dekoracyjną dzięki postrzępionym liściom. Całkowicie bezkolcowe odmiany to m.in. jedna z najwcześniejszych 'Black Satin', wczesne 'Loch Ness', 'Navaho' i 'Orkan', średnio wczesna 'Jumbo' oraz późna 'Thornfree'. Są to silnie rosnące krzewy o grubych pędach i półsztywnym pokroju.

Jak sadzić?

Jeżyny rozmieszczamy w odstępach 2 m. Większość odmian ma pędy płożące się i dlatego wymaga podpór. Wyjątkiem jest 'Nahavo' o pionowo rosnących gałęziach, ale i tu dłuższe należy podwiązywać. Przygotowując stanowisko, pamiętajmy, aby dookoła było wystarczająco dużo miejsca na rozłożenie jesienią roślin ściągniętych z rusztowania. Jeżyny owocują na pędach dwuletnich, zatem starsze usuwamy.

Sposób na plony

Krzewy mogą rosnąć na mało urodzajnych, lekkich glebach, ale okazałych owoców prędzej doczekamy się na podłożu żyznym, próchnicznym i przepuszczalnym. Jeżyny nie lubią zalewania korzeni, zwłaszcza podczas deszczu. Warto też zatroszczyć się o wiosenne, najlepiej organiczne, nawożenie.
Duże owoce są najlepsze do bezpośredniego spożycia. Drobne sprawdzają się w przetworach.

Zagęszczamy krzew

Nieprzycinane pędy bywają długie i nierozgałęzione. Nowo wyrastające warto więc skracać, gdy osiągną ok. I m długości. Szczególnie, jeśli prowadzimy krzew przy podporze. Spowoduje to wyrastanie gałązek bocznych, na których w przyszłym roku pojawi się więcej owoców
Jeżyny bezkolcowe wymagają nieco więcej miejsca w ogrodzie, gdyż ich pędy mogą osiągnąć nawet kilka metrów długości. Żeby się nie pokładały, warto zapewnić im podporę, chociażby w postaci płotu lub siatki. Idealnym rozwiązaniem jest solidny stelaż, do którego mocujemy gałęzie w miarę ich wzrostu.

Co może zepsuć plony?

Ciepła i wilgotna pogoda to wymarzone warunki dla patogenów, które ochoczo atakują uprawy. Groźną chorobą jeżyn jest szara pleśń powodowana przez grzyb. Poraża ona pędy, kwiaty i owoce, a nawet liście, na powierzchni których tworzą się duże, brązowe plamy. Zainfekowane owoce często pokrywają się pylącym nalotem grzybni. Na początku możemy też zaobserwować jasne przebarwienia na pojedynczych jagodach. Jeżynom zagraża także przypąkowe zamieranie pędów, objawiające się fioletowo-brunatnymi plamami u nasady liści: Pojawiają się one na początku lata i stopniowo zwiększają rozmiary. Przy obu chorobach skuteczne będą opryski fungicydami, np. Teldor 500 SC.

Ostatnie posty na blogach

Showing 1 - 1 of 1 item

Przejdź do góry