Bielinek kapustnik

Szkodniki roślin w ogrodzie poniedziałek, listopada 30, 2015 0 1990

Trudno uwierzyć, że ten niepozorny motyl stanowi takie zagrożenie dla ogrodów. Jego gąsienice są bardzo żarłoczne i co roku pojawia się ich tak dużo, że niekontrolowane mogą zniszczyć całą uprawę. W ciągu roku rozwijają się 2 lub 3 pokolenia szkodnika.

Pierwsze pojawia się wiosną. W kwietniu motyle składają jaja na chwastach z rodziny kapustowatych. Gąsienice żerują na tych roślinach. Gdy przeobrażą się w motyle, przenoszą się na uprawy roślin kapustnych i tam składają jaja. W lipcu wykluwają się gąsienice. Pomiędzy rzędami roślin kapustnych posadźmy gatunki, które stłumią zapach warzyw i odstraszą motyle, np. pomidory, szałwię czy tymianek. Dobrze się zastanówmy, nim zastosujemy środek chemiczny zwalczający bielinka. Badania dowodzą, że preparaty działają silniej na gąsienice innych gatunków motyli, które nie są szkodnikami. Chcąc pozbyć się intruza z ogrodu, możemy zmniejszyć populację innych, pożytecznych motyli. 

Gąsienice wygryzają dziury w liściach. Jeśli jest ich dużo, potrafią zjeść prawie całe liście, pozostawiając tylko grube nerwy. Na atak narażone są: kapusta głowiasta, kapusta włoska, kapusta pekińska, kalafior, brokuł oraz rzepak. Gąsienice, żerując na brokule i kalafiorze, wyjadają znaczną część róży i pozostawiają wewnątrz odchody. Szkodniki są szczególnie niebezpieczne dla młodych warzyw, które szybko więdną, a w końcu zamierają.

Motyle składają jaja na spodniej stronie liści roślin, na których żerują gąsienice. Jaja są żółte, wydłużone, lekko żebrowane i mają gruszkowaty kształt. Składane są w grupach nawet po kilkadziesiąt sztuk. W zwalczaniu bielinka może nam pomóc pogoda. Upały powodują odpadanie jaj z liści, natomiast silne ulewy zmywają je z powierzchni blaszki liściowej. Należy uważnie przeglądać rośliny w poszukiwaniu jaj i bezwzględnie je usuwać.

Aby uchronić uprawy przed bielinkiem, utrzymujmy ogród w porządku. Brak chwastów-żywicieli sprawi, że motyle nie będą miały gdzie złożyć jaj pierwszego pokolenia. Szkodniki mogą jednak przylecieć z innych miejsc. Grządki, na których rosną warzywa z rodziny kapustowatych, warto zasłonić specjalną siatką. Motyle nie będą w stanie dostać się na spodnią stronę liści i nie złożą jaj. Naturalnymi wrogami bielinka są m.in. jaszczurki i chrząszcze biegaczowate.


Comments

Leave your comment


Przejdź do góry